English

Jan Kysela

O mně

Narodil jsem se v Jihočeském Pacově, kde jsem také poprvé vzal do ruky elektrickou kytaru. Vyrůstal jsem v Praze a začínal jako samouk ve 14 letech. Ovlivněn heavy metalem 90 let jsme s kamarády zakládali různé hudební formace a žili hlavně ve zkušebnách.

 

První muzikantské zkušenosti jsem postupně sbíral v různých rockových a zábavových kapelách. První koncertující skupinu Becket,  jsme založili se skvělou Plzeňskou zpěvačkou Pavlou Kapitánovou. Po dokončení studia na konzervatoři jsem se  etabloval jako multižánrový kytarista. Postupem času  jsem spolupracoval s mnoha interprety z oblasti rocku, jazzu, pop music a country.

 

Prošel jsem hudební praxí s umělci a soubory jako Naley Band, Stania, Rocco Brothers, Karel Kahovec, Diego Garcia, V. Tučný, K. Černoch, Country Beat J. Brabce, Naďa Urbánková, Petr Muk, Pavel Bobek, H. Lounová, Twin Q, Jazz Spirit, String Time Acoustic Band, Higway 61, Delight, DDDB Band, Tonny Blues Band, Four Horses, Fribbles a další.

 

Jako doprovodný a studiový kytarista  jsem se podílel na mnohých hudebních nahrávkách k televizním pořadům a reklamám. Hraji i v muzikálových orchestrech, např. muzikál Rocky v kongresovém centru.  Mnoho let působím na pražské klubové scéně a hraji v jazzových, R’n‘r a bluesových skupinách.

 

Stylová různorodost a hledání vlastního hudebního vyjádření mě nakonec přivedla i k sólové akustické kytaře. Můj styl hraní byl se dal označit jako acoustic crossover fingerstyle guitar. Využívám různá ladění, perkusivní hraní, flažolety a další možnosti, které akustická kytara nabízí.  

 

 

Pedagogická činnost

Výuce kytary se věnuji více jak 20 let. V současné době vyučuji hru na kytaru na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Byl jsem lektorem i několika kytarových dílen. V letech 2002- 2006 jsem společně s Lubošem Andrštem vedl kytarové semináře na Chorvatském ostrově Hvar.